E20S/E20HB Series
Ø20mm micro & super light encoders,E20S/E20HB Series
e20s.jpgThe E20S / E20HB Series, Ø20mm incremental rotary encoders of micro size & super lightweight, enables you to maximize space effectiveness. They are real ideal solutions for narrow space and small & high precision facilities by minimizing shaft's moment of inertia.
Major Features* Perfect application for narrow space with micro-size (Ø20mm, Approx.35g)
* Minimizing shaft's moment of inertia (max. 0.5g·cm²)
Specifications* Resolution(P/R) : 100, 200, 320, 360 (not indicated type is available to customize)
* Current consumption : max. 60mA (in case of no load)
* Max. allowable revolution : 6000rpm
* Output signal : A, B, Z phase output (LINE DRIVER output A, -A , B, -B , Z, -Z  phase output)
* Control output : NPN O.C output, Voltage output, LINE DRIVER output
* Appearance
- shaft type : External diameter 20mm, height 20mm, shaft diameter 2mm
- hollow shaft built-in type : External diameter 20mm, height 25mm, Inner diameter of shaft 2(2.5, 3)mm
* Power supply : 5VDC±5% , 12VDC±5%
Applications Samples
ex.jpg
Ordering Information
order.jpg
Specification Table
table-e20s.jpg
Dimensions
cad-e20s.jpg
Connections
conne-e20s.jpg
User's Guide
1. Installation
<1> This unit is consisted of precision components. Therefore please treat this productcarefully.
<3> Do not put strong impact when insert coupling into shaft.
<4> Fix the unit or coupling by wrench under 0.15N.m of torque.
2. For using
<1> Please connect shield wire to F.G terminal. (Encoder+Motor+Panel F.G.)
<2> Do not connect and cut circuit off during power on. It may result in damage to thisunit.
<4> Please apply 5VDC to encoder when use Line Driver type.